Gminny Ośrodek Kultury w Nieporęcie

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Akcja Lato z Brygadą

Wakacyjni żołnierze...
Przez całe wakacje w Gminnym Ośrodku w Nieporęcie i w jego Filiach trwała Akcja Lato.
Ostatni tydzień Akcji Lato, dzięki współpracy z 9. Brygadą Wsparcia Dowodzenia
Dowództwa Generalnego RSZ w Białobrzegach, zamienił się w DZIECIĘCE MANEWRY. Pracownicy wojska przygotowali dla dzieci prawdziwy pokaz codziennego życia żołnierza.
Nasi podopieczni uczyli się musztry, samoobrony, maskowania. Pokonywali tory przeszkód, pole minowe, rzucali granatem, strzelali do celu, szukali punktów w terenie.
W poniedziałek dzieci zaczęły od nauki musztry, samoobrony, konkurencji i zabaw sportowych oraz od zwiedzania Izby Pamięci.
Wtorkowe manewry przebiegały pod hasłem „dzień sapersko – minerski”. Zadaniem uczestników było zamaskowanie się, pokonanie toru przeszkód, pola minowego, rzut granatem oraz wejście do groty strachu.
Trzeci dzień manewrów, to dzień „ogniowy”. Mali wakacyjni żołnierze znów uczyli się musztry, prezentowania broni i rzucania granatem. Wzięli udział w grach i zabawach sportowych. Tego dnia uczestnicy Akcji oglądali i przymierzali wyposażenie żołnierzy (maski przeciwgazowe, hełmy), oglądali broń m.in. granatniki rpg, karabin maszynowy ukm, karabin maszynowy beryl i karabin snajperski. Dzieci uczyły się jak sprawdzić celność oka i zgrywali muszkę ze szczerbinką aby później strzelać do celu z broni treningowej.
W czwartek zajęcia rozpoczęliśmy na placu –była to ostatnia musztra przed piątkową defiladą, więc dzieci musiały dać z siebie wszystko. Jak się jednak okazało, to prawdziwe emocje dopiero były przed nami.
W lesie przy jednostce zostały przygotowane dla nas zabawy związane z łącznością, przejażdżki samochodami terenowymi i podchody. Te ostatnie wyzwoliły we wszystkich prawdziwego ducha walki. Trasa i zadania były przygotowane tak wspaniale, że każda grupa miała dużo satysfakcji z jej przejścia.
Piątek niestety kończy naszą niezwykłą przygodę, ale jak przystało na finał było cudownie. Wszyscy uczestnicy Akcji przemaszerowali w pięknej defiladzie na placu przed zaproszonymi gośćmi. Ogromną niespodzianką dla dzieci był profesjonalny pokaz musztry paradnej. Osoby zaangażowane w Akcję Lato z Brygadą podsumowały tygodniowe dziecięce manewry. Wszystkim dzieciom zostały wręczone certyfikaty „kandydata na żołnierza” a najlepsi w przeprowadzanych przez cały tydzień konkurencjach otrzymali dyplomy i medale. Dzieci wręczyły kwiaty i podziękowania żołnierzom, którzy poświęcili nam swój czas.
Po uroczystym zakończeniu przyszedł czas na wspólne biesiadowanie przy ognisku i pokazy straży pożarnej.
Tydzień wojskowy był dla nas wszystkich wyjątkowym przeżyciem. Zaangażowanie i jakość przygotowanych zajęć przerosła nasze najśmielsze oczekiwania.
Nasi podopieczni zabawili się przez chwilę w dorosłych, zostały im powierzone poważne zadania, z których starali się wywiązać jak najlepiej. Dzieci miały okazję poznać życie żołnierzy i doświadczyć niełatwych zadań, jakie dla wojskowych są codziennością. Cenną dla nas wszystkich nauką był wątek patriotyczny.
Zaangażowanie każdej osoby, która się nami opiekowała, przygotowywała dla nas zadania - było ogromne. Mamy wrażenie, że żołnierze w chwilach, kiedy pracowali na rzecz naszej Akcji, też zamieniali się na chwilę w dzieci i bawili się równie dobrze jak my.
Po tych „zabawach” wszyscy patrzymy z większym podziwem na niezwykłą misję wojska.
Takich wakacji się nie zapomina, a więc pozostaniecie w naszych sercach na zawsze.
Za to wszystko dziękujemy.

Umieszczono: 25.08.2017 r., godz. 14.22