Gminny Ośrodek Kultury w Nieporęcie

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Festiwal Sołectw

Kolejna edycja Festiwalu Sołectw za nami
W sobotę, 9 września 2017 r., w Jabłonnie odbył się \"VIII Festiwal Aktywności Społecznej i Kulturalnej Sołectw\" organizowany przez LGD Zalew Zegrzyński pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztofa Jurgiela.

Festiwal jest jednym z najciekawszych i najbogatszych, pod względem kultywowania regionalnych tradycji, wydarzeń na mapie kulturalnej środkowego Mazowsza. Głównym celem konkursu jest pobudzenie aktywności i integracja mieszkańców sołectw z gmin położonych w regionie Jeziora Zegrzyńskiego oraz uspołecznienie działań na rzecz rozwoju wsi i obszarów zależnych od rybactwa.

W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział siedem sołectw: Sołectwo Guzowatka (Gmina Dąbrówka), Sołectwo Boża Wola (Gmina Jabłonna), Sołectwo Stanisławów Drugi (Gmina Nieporęt), Sołectwo Stanisławowo (Gmina Serock), Sołectwo Wólka Somiankowska (Gmina Somianka), Sołectwo Góra (Gmina Wieliszew), Sołectwo Cegielnia (Gmina Radzymin), które rywalizowały ze sobą w następujących kategoriach: Prezentacja stoiska, Smaki-kuchnia regionalna, Występ sceniczny.

Stoisko, reprezentujące gminę Nieporęt przygotowane zostało przez mieszkańców Stanisławowa Drugiego. Królowały na nim własnoręcznie przygotowane przysmaki, a uwagę zwiedzających przyciągała wystawa haftu krzyżykowego Barbary Rybus. Swoją twórczość poetycką prezentował Michał Laszuk, na scenie wystąpił chór Młodzież 50+, a Stowarzyszenie Inicjatywa Sąsiedzka zapoznawało ze swoimi projektami. Serdecznie gratulujemy Pani Sołtys Wiesi Bielskiej oraz mieszkańcom Stanisławowa Drugiego występu i dziękujemy za ich zaangażowanie w przygotowanie prezentacji!

Po godzinie 13 na scenie pojawił się zespół KTO. W tym czasie Kapituły, oceniające stoiska poszczególnych sołectw, przystąpiły do pracy. Można było na nich obejrzeć wyroby lokalnego rękodzieła z motywami ludowymi, zjeść przysmaki specjalnie przygotowane na tę okazję, skosztować regionalnych napitków i otrzymać ciekawe upominki. Zwiedzający mogli zasięgnąć informacji o poszczególnych sołectwach, Lokalnej Grupie Działania Zalew Zegrzyński, która prowadziła doradztwo w zakresie instrumentów wsparcia dostępnych na obszarach wiejskich, a także wziąć udział w konkursie publiczności na najlepsze sołectwo.

Najbardziej emocjonującym akcentem tego, obfitującego w atrakcje, dnia było ogłoszenie przez Kapituły wyników konkursu oraz wręczenie nagród. Wszystkie sołectwa, biorące udział w konkursie, otrzymały pamiątkowe dyplomy ufundowane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Minister przekazał również puchar dla Laureata Festiwalu. Nagrody finansowe ufundowali sponsorzy – Starosta Legionowski, Wołomiński, Wyszkowski, Hotel Windsor, Zakład Doskonalenia Zawodowego w Warszawie oddział w Radzyminie, Okręg Mazowiecki Polskiego Związku Wędkarskiego w Warszawie oraz podmioty gospodarcze z obszaru Lokalnej Grupy Działania Zalew Zegrzyński.

Poniżej podajemy wyniki tegorocznej edycji Festiwalu:

Występ sceniczny:
I miejsce – Sołectwo Cegielnia (Gmina Radzymin) – 3 000 zł
II miejsce – Sołectwo Guzowatka (Gmina Dąbrówka) – 2 000 zł
III miejsce – Sołectwo Wólka Somiankowska (Gmina Somianka) – 1 000 zł

Wśród osób indywidualnie wyróżnionych w tej kategorii znalazł się pan Igor Jaszczuk ze Stanisławowa Drugiego.

Prezentacja stoiska
I miejsce – Sołectwo Wólka Somiankowska (Gmina Somianka) – 3 000 zł
II miejsce – Sołectwo Góra (Gmina Wieliszew) – 2 000 zł
III miejsce – Sołectwo Stanisławów Drugi (Gmina Nieporęt) – 1 000 zł

Smaki, kuchnia regionalna
I miejsce – Sołectwo Boża Wola (Gmina Jabłonna) – 3 000 zł
II miejsce – Sołectwo Góra (Gmina Wieliszew) – 2 000 zł
III miejsce – Sołectwo Stanisławowo (Gmina Serock) – 1 000 zł

Nagroda publiczności
Sołectwo Cegielnia (Gmina Radzymin) – 1 000 zł

Kolejna edycja Festiwalu już za rok. Również odbędzie się ona na terenie Gminy Jabłonna.

źródło: http:www.lgrzz.pl

Umieszczono: 14.09.2017 r., godz. 19.01