Gminny Ośrodek Kultury w Nieporęcie

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Wystawa gobelinów i prelekcja o historii bielizny w GOK

26 kwietnia mieliśmy przyjemność zaprosić mieszkańców gminy na wernisaż gobelinów pani Ewy Elsner oraz prelekcji dot. historii bielizny. Prezentacja multimedialna przygotowana została przez pracowników Muzeum Historycznego w Legionowie, panią Aleksandrę Jakóbczyk-Goli oraz Pana Wawrzyńca Orlińskiego.
Pani Ewa Elsner jest mieszkanką Kątów Węgierskich. Miłością do gobelinów zapałała ponad trzydzieści lat temu. W tym okresie powstały pierwsze jej prace, w tym portrety wzorowane dziełami Picassa. Większość prac pochodzi z lat 2010-2015, kiedy to po długiej przerwie Pani Ewa wróciła do swojej pasji. Gobeliny zachwycają nie tylko precyzją ale również bogactwem kolorów i głębią cieni. Twórczość Pani Ewa nie ogranicza się do gobelinów, jej wrażliwość ujawnia się w innych technikach jak filcowanie, decoupage czy malarstwo. Mamy zatem nadzieję, iż niebawem będziemy mogli zaprezentować Państwu kolejne prace Pani Ewy.

Pani Aleksandra Jakóbczyk- Goli wraz z Panem Wawrzyńcem Orlińskim przedstawili w niezwykle przystępny i interesujący sposób historię bielizny. Widzowie dowiedzieli się jak ten niezwykle ważny element naszej garderoby wyglądał pawie trzy tysiące lat temu i jak ewaluował w różnych epokach i kulturach. Jakie mody panowały na europejskich dworach i jakie gorsetowe tortury musiały znosić modne damy. Dowiedzieliśmy się również jak decyzje papieża wpłynęły na wygląd dzisiejszej bielizny.

Serdecznie dziękujemy zarówno prezentującym jak i widzom.
Umieszczono: 29.04.2015 r., godz. 11.56