Gminny Ośrodek Kultury w Nieporęcie

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Dożynki Gminne Święto Ziemniaka

Jak co roku, w pierwszą niedzielę października, mieszkańcy Gminy Nieporęt obchodzili Święto Ziemniaka. Ta plenerowa impreza łączy lokalne uroczystości dożynkowe z możliwością wspólnej zabawy na świeżym powietrzu.
Tradycyjnie sygnał do rozpoczecia naszego święta dali sołtysi Izabelina, Rembelszczyzny, Aleksandrowa i Stanisławowa Pierwszego, wciągając na maszt nieporęcką flagę. Dożynkową mszę świętą, podczas której złożone zostały dary łąk, lasów i pół poprowadził ksiądz Tomasz Osiadacz - proboszcz parafii NMP Wspomożycielki Wiernych, w asyście księdza dyrektora Hospicjum Domowego Zgromadzenia Księży Marianów - Pawła Śmierzchalskiego.
Po uroczystej mszy, wszystkich zgromadzonych powitał oficjalnie Wójt Gminy Nieporęt, Sławomir Maciej Mazur, wymieniając w pierwszej kolejności Starostę Powiatu Legionowskiego - Roberta Wróbla, obecną na imprezie delegację z partnerskiego Dobrego Miasta, radnych oraz Sołtysów naszej gminy. Gorąco powitani zostali także reprezentanci nieporęckich instytucji i stowarzyszeń. Szczególne podziękowania wójt złożył na ręce księży celebransów, zapraszając do wspólnego rozpalenia ogniska.
Na scenie pozostała Schola Otwartych Serc, dbająca wcześniej o odpowiednią oprawę muzyczną mszy. Teraz przyszedł czas na prezentację jej krótkiego recitalu. W ten sposób opiekunka Scholi - pani Monika Woźniakowska, wraz ze swoją uzdolnioną młodzieżą oraz akompaniatorami, rozpoczęła rozrywkową część tegorocznej imprezy.
Po krótkim występie Scholi, na scenie gościliśmy szanowną komisję organizowanego pod patronatem Wójta Gminy Nieporęt konkursu “Na najpiękniejszy ogród przydomowy”. Laureaci odebrali cenne nagrody rzeczowe, które z pewnością przydadzą się każdemu ogrodnikowi.
Miłym akcentem związanym z obchodzoną właśnie setną rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę była promocja książki prezentującej dzieje Gminy Nieporęt w latach 1918 - 2018. Ta zbiorowa publikacja wydana została dzięki wielkiemu zaangażowaniu Nieporęckiego Stowarzyszenia Historycznego i władz naszej Gminy. Podpisaną przez autorów książkę można było zdobyć, odpowiadając na proste pytanie dotyczące historii tych ziem.
W trakcie przygotowań do kolejnych prezentacji artystycznych mogliśmy podziwiać pokaz zorganizowany przez zespoły Ochotniczej Straży Pożarnej oraz uczestniczyć w poświęceniu zmodernizowanego wozu bojowego.
Zanim na scenę weszli reprezentacji miejscowych zespołów z Gminnego Ośrodka Kultury, zaprosiliśmy do występu naszych gości - “Świąteczną Kapelę” z Dobrego Miasta. Zespół prowadzony przez muzyczne małżeństwo Gabrieli i Mieczysława Teofilaków zaprezentował kilka współczesnych piosenek przygotowanych na stulecie odzyskania niepodległości oraz utwory ze swojej najnowszej płyty. Repertuar ten został niezwykle ciepło przyjęty przez naszą publiczność, a wykonawcy otrzymali specjalne podziękowania od wójta Gminy Nieporęt, Sławomira Macieja Mazura.
Konferansjerzy zapowiedzieli kolejne atrakcje, oddając scenę zespołom wokalnym GOK. W pierwszej kolejności zaśpiewali dla nas seniorzy z dwóch znakomicie znanych grup: Młodzież 50 + i Echo Nieporętu. Potem przyszedł czas na prezentację połączonych sił Teatru Obrzędowego i zespołu wokalnego Dwa Kolory. Nasi widzowie bawili się świetnie śledząc krótkie widowisko oparte na ludowych zwyczajach związanych z obrzędem kiszenia kapusty, przygotowane pod czujnym okiem Bogusławy Oksza-Klossi - dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury. Później przyszła pora na minirecital w wykonaniu zespołu Dwa Kolory, którego liderem jest ukraiński muzyk - Piotr Romaniv.
Prezentację sekcji artystycznych GOK zakończył pokaz tańca breakdance, w którym wystąpili podopieczni Vlada Nikolayeva - wicemistrza świata w tym niezwykle akrobatycznej dyscyplinie, który swoje zajęcia prowadzi w Kątach Węgierskich i Zegrzu Południowym.
Nasze Święto Ziemniaka nie mogło by się odbyć bez tradycyjnego punktu programu - “Gotuj z Maciejem”. Wraz z wójtem Słwomirem Maciejem Mazurem gotowali Jarosław Koperski i Piotr Pietrucha - radni Izabelina i Stanisławowa Pierwszego oraz ksiądz Tomasz Osiadacz. W tym roku panowie pokazali, jak przyrządzić zupę ziemniaczaną z dynią. Wielu uczestników imprezy chwaliło umiejętności kulinarne gospodarzy.
Wieczorem na terenie imprezy zrobiło się coraz ciaśniej, tłumnie przybyli do nas fani Sławomira - jednej z największych gwiazd polskiej estrady ostatnich lat - który przyjął zaproszenie do występu na tegorocznym Święcie Ziemniaka. W oczekiwaniu na kulminacyjny punkt programu, bawiliśmy się z zespołem SHOW, który zaprezentował znane szlagiery, rozgrzewając naszą niezwykle liczną widownię.
Tuż przed głównym wydarzeniem, rozstrzygnęliśmy jeszcze tradycyjny konkurs na Króla i Królową Ziemniaka. W konkursie na najlepszy wiersz o naszym święcie zwyciężyły dwie dziewczynki - Maja Plucińska i Julia Świderska. Koronacji dokonali wójt Sławomir Maciej Mazur i starosta Robert Wróbel. Uroczysty akt koronacyjny odczytał ksiądz Tomasz Osiadacz.
Nie pozostało nam nic innego, jak tylko zaprosić do wspaniałej zabawy ze Sławomirem, którego koncert został bardzo gorąco przyjęty. Nasi mieszkańcy wykazali się znajomością piosenek artysty i chętnie śpiewali razem z wykonawcą. Za wspólną zabawę i niezwykłą energię podziękowali artystom nasi gospodarze. Sławomirowi gratulował nasz rodzimy Sławomir Maciej Mazur w asyście pani zastępcy wójta Alicji Sokołowskiej. Artyści otrzymali pamiątkowe szaliki przygotowane przez Wydział Promocji Gminy Nieporęt i tak ubrani zagrali ostatni bis. “Miłość w Zakopanem” dała o sobie znać także w Nieporęcie.
Główny organizator tegorocznego Święta Ziemniaka - Gminny Ośrodek Kultury pragnie serdecznie podziękować wszystkim, którzy pomogli w realizacji tego przedsięwzięcia. Szczególne podziękowania należą się Sponsorowi Wydarzenia - Operatorowi Gazociągów Przesyłowych Gaz System S. A. Imprezę wsparły także firmy: KK-Pol, Grodno, Bericap i Rancho Bena. Dziękujemy i zapraszamy za rok!


Umieszczono: 10.10.2018 r., godz. 18.16