Gminny Ośrodek Kultury w Nieporęcie

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Dożynki gminne - Święto Ziemniaka

Dożynki gminne, czyli Święto Ziemniaka w Stanisławowie Pierwszym obchodziły w tym roku jubileusz dwudziestolecia. Dwie dekady utrwaliły tradycję tej uroczystości i jej popularność wśród mieszkańców.

Dożynki rozpoczęła msza święta, celebrowana przez księdza Tomasza Osiadacza, proboszcza parafii w Stanisławowie Pierwszym. Wzięli w niej udział mieszkańcy oraz zaproszeni goście, m.in. Jan Grabiec – poseł na Sejm RP, Zdzisław Sipiera – Wojewoda Mazowiecki, Bożena Żelazowska i Stefan Traczyk – radni Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Jarosław Kowalski – Burmistrz partnerskiego Dobrego Miasta, Radosław Rybicki – dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich w Urzędzie Marszałkowskim, Janusz Majewski i Piotr Choroś – radni Powiatu Legionowskiego, Artur Pozorek – dyrektor ds. Usług Rynku Pracy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie. Tradycyjnym elementem mszy jest złożenie darów pól, łąk i ogrodów przez przedstawicieli sołectw i piękne kompozycje zostały wyeksponowane przed sceną. Był wśród nich także wieniec dożynkowy, przygotowany także już po raz dwudziesty przez grupę mieszkańców Józefowa. Najważniejszym z darów, chlebem, częstował uczestników uroczystości przy rozpalonym ognisku wójt Maciej Mazur. Scenę zdominowały występy zespołów tanecznych i wokalnych z Gminnego Ośrodka Kultury, Schola Otwartych Serc, Koło Gospodyń Wiejskich w Koziebrodach, zespół Labilni z MOK we Włochach. Wręczone zostały nagrody w konkursie na najładniejszy ogród, wybrani zostali Król i Królowa Ziemniaka, a w ramach Gotowania z Maciejem tym razem jego uczestnicy przygotowali kopytka. Wieczór zakończył koncert ulubieńców publiczności – Łobuzów. Poza sceną również nie zabrakło atrakcji. W gminnym namiocie promocyjnym czekały konkursy z nagrodami, strażacy z gminnych jednostek OSP zrobili pokaz swoich umiejętności, dzieci miały do dyspozycji park dmuchańców, było wiele stoisk z rękodziełem i wyrobami gastronomicznymi. Sołtysi gminy Nieporęt przygotowali w swoim stoisku poczęstunek, z którego chętnie korzystali obecni, wójt Mazur częstował grochówką, a Rancho Bena tradycyjnie plackami ziemniaczanymi.

Dożynki to jedno z najpiękniejszych świąt w polskiej kulturze ludowej. Niewielu już rolników pozostało w gminie Nieporęt, ale tradycja dożynkowego święta przyciąga nieodmiennie bardzo wielu uczestników. Dziękujemy wszystkim za wspólną zabawę, za uśmiechy i miłe słowa, a organizatorom za wysiłek włożony w przygotowanie uroczystości.
UG Nieporęt

Bardzo dziękujemy firmom: Bericap, KK POL, Grodno, Event Impression, Rancho Bena za wsparcie finansowe i nie tylko.
Dziękujemy również panu Wiesławowi Nagatowi i państwu Kindze i Wojciechowi Gębicz za użyczenie terenu, na którym były parkingi.


Umieszczono: 10.10.2019 r., godz. 18.05