Gminny Ośrodek Kultury w Nieporęcie

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Narodowe Święto Niepodległości w Nieporęcie

8 listopada na Placu Wolności w Nieporęcie, jak co roku, stanęły stoiska historyczno-edukacyjne, które odwiedzali uczniowie gminnych szkół oraz wychowankowie tutejszych przedszkoli.
9. Brygada Wsparcia Dowodzenia w Białobrzegach zorganizowała pokaz sprzętu wojskowego oraz indywidualnego wyposażenia żołnierzy. Z wystawą militariów oraz pojazdów zabytkowych przyjechała Grupa Rekonstrukcyjno-Filmowa Bemowo. Do dyspozycji uczestników Pikniku Historycznego stanął punkt werbunkowy Legionów Polskich, którym kierował Tomasz Jamróz-Piłsudski – potomek Marszałka. Dzieci oglądały wozy bojowe, jeździły wojskową półciężarówką i szukały skarbów z wykrywaczem metalu. Próbowano swoich sił w strzelaniu z łuku i walki na miecze. Chętnie odwiedzano stoisko edukacyjne Muzeum Wojska Polskiego i robiono pamiątkowe zdjęcia w mobilnej foto-budce. Ponadto, każda z grup zorganizowanych miała do wykonania zestaw zadań, których zaliczenie pozwalało na odbiór nagród i upominków przygotowanych przez Gminny Ośrodek Kultury.
Podczas pikniku, w samo południe, wraz z obecnymi na Placu Wolności dziećmi, władzami gminy i pracownikami urzędu oraz zespołem Echo Nieporętu odśpiewaliśmy uroczyście hymn Rzeczypospolitej Polskiej. Przygotowane przez nas atrakcje były również dostępne dla wszystkich mieszkańców, którzy w godzinach 10:00 – 17:00 odwiedzili Plac Wolności. Szacujemy, że w tegorocznym pikniku udział wzięło około 500 osób.

O godzinie 11:00 w uroczystej oprawie pod pomnikiem Legionistów Marszałka Józefa Piłsudskiego złożone zostały kwiaty. W uroczystości wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej im. Wojska Polskiego w Białobrzegach, dyrektor szkoły wraz nauczycielami, Zastępca Wójta Gminy Nieporęt Alicja Sokołowska, a także radni i sołtysi.

Wieczorne uroczystości rozpoczęła msza święta w intencji ojczyzny w kościele Niepokalanego Poczęcie NMP w Nieporęcie. Wzięły w niej udział poczty sztandarowe: 9 Batalionu Dowodzenia, Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Koła Powiatowego w Legionowie, Ochotniczej Straży Pożarnej w Nieporęcie, Wólce Radzymińskiej i Kątach Węgierskich, SP im. Bronisława Tokaja w Nieporęcie, SP im. Wojska Polskiego w Białobrzegach, SP im. 28 Pułku Strzelców Kaniowskich w Wólce Radzymińskiej, SP im. Wandy Chotomskiej w Józefowie, SP im. Saperów Kościuszkowskich w Izabelinie oraz harcerze ze szczepu 14. Drużyn Harcerskich i Gromad Zuchowych Nieporęt. Oprawę artystyczną mszy zapewniła Schola Otwartych Serc.

Po mszy, na Placu Wolności stanęła Kompania Honorowa 9 Batalionu Dowodzenia z Białobrzegów, poczty sztandarowe, zaproszeni goście, mieszkańcy, radni, sołtysi, przedstawiciele służb mundurowych, organizacji i stowarzyszeń. Wójt Maciej Mazur w swoim wystąpieniu podkreślał wagę edukacji patriotycznej i formującej roli kultury, zdolnej przechować wartości narodowe nawet w trudnych czasach zaborów, wojen, okupacji. W trakcie przemówienia zwrócił się do najmłodszych uczestników uroczystości, dziękując im za udział w obchodach, za pielęgnowanie pamięci o ludziach i wydarzeniach, dzięki którym mamy wolną i niepodległą Ojczyznę. Apel Pamięci Oręża Polskiego, zakończony salwą honorową, odczytał podporucznik Maciej Saniuk z 9 Batalionu Dowodzenia. Pod Dębem Wolności w imieniu mieszkańców kwiaty złożył wójt gminy Maciej Mazur wraz z zastępcą wójta Alicją Sokołowską oraz przewodniczącą Rady Gminy Nieporęt Bogusławą Tomasik i wiceprzewodniczącym Piotrem Pietruchą, następnie kwiaty składały delegacje wojskowe, a także reprezentanci środowisk kombatanckich, straży pożarnych z terenu gminy i powiatu, przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń i fundacji. Asystę pełnili harcerze Szczepu 14. Drużyn Harcerskich i Gromad Zuchowych Nieporęt.
Uroczystości zamknął przemarsz Kompanii Honorowej oraz pocztów sztandarowych przed zgromadzonymi gośćmi.

11 listopada świętowaliśmy sportowo, uczestnicząc w IV Biegu Niepodległości, który wystartował o godzinie 11.11 spod kościoła NMP Wspomożycielki Wiernych w Stanisławowie Pierwszym. Wieczorem, w Gminnym Ośrodku Kultury zaprezentowaliśmy także przedstawienie „Upalny dzień” Zespołu Teatralnego Studio z Pruszkowa w reżyserii Gerarda Położyńskiego.

Gminny Ośrodek Kultury dziękuje współorganizatorom piątkowych uroczystości – 9 Brygadzie Wsparcia Dowodzenia i 9 Batalionowi Dowodzenia w Białobrzegach oraz Sponsorowi Głównemu – firmie Gaz-System S. A., a także firmie Bracia oraz patronowi medialnemu, gazecie Wieści Nieporęckie.


Umieszczono: 14.11.2019 r., godz. 12.48