Gminny Ośrodek Kultury w Nieporęcie

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Koncert pastorałkowy "Z KOZĄ, PISZCZAŁKĄ I TURONIEM"

Data: 06.01.2018 r., godz. 18.00

Z kozą, piszczałką i turoniem to tradycyjne religijne misterium. Opowiada o tym, co ważne dla Polaków i nie tylko. Nawiązując do średniowiecznej tradycji misteryjnej, a także do zapominanych już form ludowego teatru jasełkowo-szopkowego zagłębia się w tym, co piękne i co nas, wszystkich ludzi, łączy. Wśród postaci znajdują się bohaterowie polskich szopek bożonarodzeniowych: Maria, Józef, Król Herod, Kolędnicy, Chóry Aniołów, Diabeł, Turoń, Śmierć.

Z kozą, piszczałką i turoniem to przedstawienie, na które artyści zapraszają całe rodziny, by wspólnie kolędować, przełamać się opłatkiem i na nowo odkryć magię Bożego Narodzenia. Warto się wybrać, chociażby dla kilku ciekawie zakomponowanych scen.
Oby więcej było w Polsce takich bezpretensjonalnych przedstawień, w których tradycja i przeszłość znajduje wspólny język ze współczesnością, ku uciesze publiczności.
Spektakl ten z ogromnym powodzeniem, przy kompletach na widowni wystawiany był w ambasadach polskich w Bonn, Rydze i Waszyngtonie oraz Instytucie Polskim w Moskwie.

Noty biograficzne artystów:

prof. dr hab. Stanisław Górka - aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, pedagog.
Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie (1977 r.). Od ponad 30 lat prowadzi autorską metodą zajęcia z emisji głosu (impostacji) w Akademii Teatralnej im. Al. Zelwerowicza w Warszawie.
W latach 1997-2005 występował w zespole Teatru Współczesnego w Warszawie, współpracował także z Teatrem Dramatycznym i Nowym w Warszawie, Bałtyckim Teatrem Dramatycznym w Koszalinie oraz Teatrem Polskim w Bydgoszczy.
Jest liderem założonego w 1993 r. Towarzystwa Teatralnego Pod Górkę - teatru specjalizującego się w kameralnych formach wokalno-aktorskich.
Szerzej publiczności znany jest z roli Zbyszka - Kościelnego w serialu „Plebania”. Występował także w „Pannach i wdowach”, „Sławie i chwale”, „Pułkowniku Kwiatkowskim”, „Czasie honoru”.
Odznaczony został Złotym Krzyżem Zasługi oraz Medalem Gloria Artis.

Monika Świtaj - aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna
Ukończyła studium z zakresu tańca jazzowego i śpiewu w Max Reinhardt Seminar w Wiedniu. W 1984 r. ukończyła warszawską Państwową Wyższą Szkołę teatralną i Filmową. Zadebiutowała w 1982 r. na scenie teatru Nowego w Warszawie rolą Cellii Peachum w „Operze za Trzy Grosze”. Związana jest z Teatrem Studio w Warszawie, występowała także na deskach Teatru Dramatycznego oraz teatru na Woli. Zagrała w ponad 30 filmach fabularnych.

Anna Markowicz - aktorka teatralna i filmowa
Ukończyła podstawową oraz średnią szkołę muzyczną w klasie skrzypiec i kontrabasu. Ab-solwentka Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Uczestniczka wielu kursów i warsztatów teatralnych m.in Festiwalu Ensemble im. Księżnej Daisy na Zamku w Książu, „Zakopiańskiej Akademii Sztuki“, Międzynarodowego Festiwalu Szkół Teatralnych w Bilbao, Brnie i Warszawie oraz w Instytucie Jaques Dalcroze’a w Genewie. Stypendystka funduszu „Na rzecz młodych talentów“. Laureatka nagrody za rolę w spektaklu „Moulin Noir“ w reż. M. Przybylskiego oraz I miejsca w Międzynarodowym Konkursie Wokalnym „Singing Mask“ w Sankt Petersburgu. Występowała w Teatrze: Dramatycznym im. G. Holoubka, Wielkim, Współczesnym, aktualnie współpracuje z teatrami: Narodowym, Roma, Ateneum im. S. Jaracza, Na Woli im. T. Łomnickiego, z Teatrem Polskiego Radia oraz z Akademią Teatralną w Warszawie.

Wojciech Machnicki - aktor teatralny, telewizyjny, filmowy i dubbingowy
W 1976 roku ukończył Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i Filmowej w Warszawie. Był aktorem Teatru na Woli oraz Teatru Komedia. Z Teatrem Współczesnym jest związany od roku 1989. Swojego głosu użyczył do ponad 300 filmów fabularnych, seriali i słuchowisk radiowych. Popularność przyniosła mu rola gen. Światło w „Służbach specjalnych”.


Jerzy Derfel - kompozytor, pianista, aranżer, dyrygent
Absolwent Podstawowej Szkoły Muzycznej i Liceum Muzycznego w klasie fortepianu w Sopocie oraz PWSM w Warszawie, 
gdzie studiował fortepian u Ryszarda Baksta.
Po ukończeniu studiów działał głównie jako kompozytor i akompaniator, współpracując z wieloma artystami polskiej sceny i estrady, wśród których oprócz Wojciecha Młynarskiego wymienić można również takich, jak: Ewa Dałkowska, Halina Kunicka, Alicja Majewska, Jerzy Połomski, Danuta Rinn, Rena Rolska, Irena Santor, Teresa Tutinas, Mieczysław Wojnicki. Skomponował ponad 200 piosenek do tekstów wielu autorów, m.in. takich, jak: Ireneusz Iredyński, Jonasz Kofta, Wojciech Młynarski, Agnieszka Osiecka, Jeremi Przybora.
Jest autorem muzyki do kilkudziesięciuciu musicali, seriali i filmów fabularnych (m.in. „5 dni z życia emeryta”, „Bez znieczulenia”, „Droga”), tworzy też muzykę instrumentalną oraz instrumentalno-wokalną.
Jest laureatem:
Grand Prix KFPP w OPOLU za piosenkę „Bywają takie dni” w roku 1975
Grand Prix KFPP w OPOLU „Za całokształt twórczości” w roku 2012
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski w roku 2004
Laur "Solidarności" wspólnie z W.Młynarskim za program "Róbmy swoje" 1988
Umieszczono: 13.12.2017 r., godz. 17.57