Gminny Ośrodek Kultury w Nieporęcie

Jesteś tutaj:

Główna treść strony

Akademia CAPOEIRA zajęcia zawieszone

Capoeira jest to połączenie sztuki walki, akrobatyki, elementów tańca, rytmu i muzyki. Capoeira jest sportem, jest częścią kultury afrobrazylijskiej, jest grą, jest radością... jest sposobem na życie!

Instruktor: Jacek Jacyna
Termin zajęć: zajęcia zawieszone


Capoeira to brazylijska sztuka walki, stworzona przez niewolników przywiezionych z Afryki w XVI i XVII wieku, na tereny dzisiejszej Brazylii. To unikalne połączenie tańca z walką charakteryzują harmonia ruchów i widowiskowe akrobacje. Wywodząca się ze środowiska afrykańskich niewolników, zabójcza sztuka walki ukryta pod cienką i złudna warstwa tanecznych ruchów i muzycznego akompaniamentu. Kreuje ona zupełnie inna jakość niż sztuki walki wywodzące się z dalekiego wschodu, bazuje na filozofii malandragem, która nadaje jej specyficzny i niepowtarzalny charakter.

AKADEMIA CAPOEIRA
W ostatnim dniu maja 2008, miało miejsce uroczyste otwarcie Akademii Capoeira w Gminnym Ośrodku Kultury w Nieporęcie. Akademia Capoeira to, zgodnie z brazylijską tradycją, miejsce poświęcone wyłącznie tej sztuce walki. Oddane w ręce adeptów sztuki ma umożliwiać samodzielne treningi, doskonalenie gry na instrumentach, stanowić miejsce spotkań, zabawy i integracji. Stały charakter tego miejsca pozwala na stworzenie przyjaznych relacji, otoczenia i klimatu oraz pielęgnowaniu tradycji i rytuałów Capoeira. Otwarcie Akademii jest naturalną konsekwencją 3 letniej już działalności Grupy UNICAR Warszawa we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Nieporęcie. Regularne treningi, w których uczestniczy grupa 15 miejscowych uczniów, ćwiczących pod okiem instruktora z Warszawy stanowi doskonały fundament dla przyszłej samodzielnej grupy. Dzięki utworzeniu Akademii, adepci w szerszym zakresie mogą na własną rękę zgłębiać wiedzę przekazaną na zajęciach a docelowo organizować własne treningi i inne przedsięwzięcia związane z Capoeira. Inauguracja Akademii wiązała się z przyjazdem silnej reprezentacji UNICAR z Warszawy. Dla uczniów z Nieporętu była to możliwość skonfrontowania swoich umiejętności z możliwościami bardziej doświadczonych kolegów. Ponadto podczas Roda, czyli kręgu Capoeira, w którym przy towarzyszeniu śpiewu i gry tradycyjnych instrumentów odbywa się gra/walka Capoeira, miała miejsce również ceremonia Batizado, to jest chrztu, gdzie najmłodsi adepci otrzymują odpowiednie przydomki obowiązujące w świecie sztuki z Brazylii. Imprezie towarzyszyła rozgrzewka przeprowadzona w plenerze, krótka prezentacja dla zgromadzonych gości a także solidny poczęstunek trwający, dla niektórych, do późnych godzin popołudniowych. Zapraszamy wszystkich do aktywnego uczestnictwa w treningach rozpoczynających się wraz z początkiem września Informacje o terminach powyższych otrzymać będzie można w GOK-u.